Dúlák a születő családok mellett

A szülés közbeni társas támasz jelentősége minden premodern kultúra számára ismert volt: általánosan szokásként működött, hogy a szülő nő mellett mindvégig volt valaki, leginkább ismerős és általa szeretett asszony vagy asszonyok, akikben bízott, akik jelenlétében el tudta magát engedni, és akik végigkísérték törődésükkel a vajúdás és a szülés folyamatában.

Napjainkban a dúlai tevékenység középpontjában ugyanez a szándék áll: megszakítás nélküli társas támaszt szeretnénk biztosítani a szüléseknél. Dúlaként olyan segítők vagyunk tehát, akik nem az egészségügyi személyzet tagjaiként vagyunk jelen egy kórházi szülésnél, hanem a család kérésére.

A dúlaszervezetek etikai kódexeikben egyértelműen leszögezik, hogy a dúlák nem helyettesíthetik sem az orvost, sem a szülésznőt, sem a védőnőt. Nem hoznak döntést az anya helyett ‒ objektív információval látják el őt, abban támogatva, hogy képes legyen saját döntését meghozni. Feladatunk tehát a folyamatos társas támasz nyújtása, melynek módja mindig az adott anya igényeitől függ: hol komfortérzet biztosítása, fájdalomcsillapítás (gyógyszerek nélkül), érzelmi támasz. Előfordul, hogy csak érző és csendes jelenlét. A személyre szabott gondoskodás tehát a jelenlétünk alapvető mozgatórugója.

Dúlaként a bizalom szemléletmódjával vagyunk jelen a szülés és a születés eseményénél. Megvan a tudásunk és a tapasztalatunk arról, hogy minden szülő nőnek és születő gyermeknek természetes módon megvan a tudása ahhoz, hogy tudjon szülni és megszületni, azaz hogy mindannyiunkban ott őrződnek a természetes szüléshez és születéshez szükséges egyetemes ősi magatartási formák, jól működő viselkedéses kódok.

Tudásunk van arról is, hogy a szülés és a születés elválaszthatatlan folyamat, amint annak történéseiben a test és a lélek együttes rezdülései is. Szilárd álláspontot képviselünk abban a látásmódban is, amely szerint a szülés/születés hasonló egy természeti jelenséghez, azaz nem kontrollálható és hatalmas energiákat mozgató.

Az elmúlt évtizedekben napvilágot látott tanulmányok számos adattal támasztották alá a „dúlahatást”, azaz hogy a folyamatos támogatói jelenlétnek rendkívül kedvező hatásai vannak. A vizsgálatok alapján jól látható az is, hogy a dúlai jelenlét másként érvényesül, mint az apai vagy a szülésznői. A szülésznők jelenléte egészségügyi szakszemélyzeti minőségükből, feladatkörükből és időbeosztásukból fakadóan nem teszi lehetővé a folyamatos társas támasz biztosítását. Az apák jelenlétével kapcsolatos kutatásokból az derült ki, hogy jelenlétükben anyai oldalról gyakori a viselkedni, megfelelni akarás, az apáknak pedig a kórházi környezet ismeretlensége sokszor okoz nehézséget és stresszt, megnehezítve számukra párjuk jó támogatását. A megszakítás nélküli társas támasz pozitív hatása legerőteljesebben akkor tud megmutatkozni, ha a kísérő teljes személyével és tapasztalatával csak az anya és annak párja testi és lelki jóllétére figyel, hogy az anya beleengedhesse magát, majd bent maradhasson szülése történéseiben. Ha ez megtörténik, a vajúdás ideje megrövidül, ritkábbak a beavatkozások, a szülő nők nagyobb arányban élnek a nem gyógyszeres fájdalomcsillapítás eszközeivel, és több anya szüli gyermekét hüvelyi úton. Az anyák kiegyensúlyozottabbak, könnyebben megbirkóznak az esetleges szoptatási nehézségekkel, gyengédebbek gyermekeikkel.

Ebből a szemléletmódból következik a dúlai jelenlétére jellemző gyengéd anyai viselkedés, bizalom, elfogadás, megtartás, erő és önátadás.